آداب و سنن شب زفاف دوران بعد از وضع حمل روشهای شاد کردن خانم ها کلید قلب همسرم سن مناسب ازدواج روابط میان عروس‌ها و مادرشوهرها آموزش مسایل جنسی به کودکان مردان مریخی و زنان ونوسی آمادگی مردان برای ازدواج با چه زنان و مردانی نمی توان ازدواج كرد پیشگیری از آسیب های اجتماعی جوانان ارتباط دختر و پسر قبل از ازدواج شرایط لازم دختر و پسر برای ازدواج کاهش استرس و افسردگی جوانان فاصله سنی در ازدواج عوامل مؤثر در تفاهم و توافق در ازدواج دلواپسی های دوران نامزدی تشریح دستگاه تناسلی مردان تشریح دستگاه تناسلی زنانه انواع بیماریهای مقاربتی بستن لوله های اسپرم بر(وازکتومی) عوارض خودارضایی-انحراف جنسی ازدواج موقت از نظر شهیدمطهری آداب و اصول شیر دادن به نوزادن بیماری های زنان درمان زود انزالی مردان (نوعی ناتوانی جنسی) نقش پستان در زنان همه چیز درباره اندازه آلت تناسلی مردان روش های جلوگیری از بارداری پرده بکارت و انواع آن انواع ترشحات خروجی از دستگاه تناسلی مرد حکم امیزش با همسر از پشت همه چیزدر مورد (HIV) ایدز (AIDS) آمیزش جنسی در دوران بارداری علل سرد مزاجی زنان چند قانون برای دوران نامزدی همه چیز درباره کاندوم و جلوگیری از بارداری سرطان بیضه در مردان 7 باور غلط مردها درباره ی زنها مقالات زناشویی - مطالب آذر 1389

مقالات زناشویی

آداب و سنن شب زفاف دوران بعد از وضع حمل روشهای شاد کردن خانم ها کلید قلب همسرم سن مناسب ازدواج روابط میان عروس‌ها و مادرشوهرها آ

سه شنبه 30 آذر 1389

رابطه هایی به سردی زمستان

نویسنده: رضا زردادی -دیبا   

رابطه هایی به سردی زمستان

با اینکه سن و سالی از دایی حسن و زن دایی شهناز می گذشت اما هیچ کس به یاد نمی آورد که آن ها را در صلح و آرامش دیده باشد.
دعوای زناشویی آن ها  تمامی نداشت و فقط ترس از حرف مردم آن ها را به زور در کنار هم نگه داشته بود و همه می دانستند که آن ها مدت هاست که به قول خودشان همدیگر را تحمل می کنند.
طلا ق عاطفی مساله ای نیست که بتوان به  سادگی از کنار آن گذشت و نادیده اش گرفت چرا که یک جدایی خاموش است که به جان زوج ها افتاده و زندگیشان را از درون می سوزاند. متاسفانه تعداد زن  و شوهرهایی که در زیر یک سقف زندگی می کنند اما مدت هاست که دل هایشان از هم دور شده کم نیست.
دکتر علی اکبر حسن زاده را بارها در برنامه به خانه بر می گردیم دیده ایم.  این روانشناس علت های ایجاد طلا ق عاطفی و راه های جلوگیری از آن را به زیباترین شکل بیان کرده که از نظرتان می گذرد.
دکتر علی اکبر حسن زاده می گوید: طلا ق  عاطفی در جامعه ما روز به روز  در حال گسترش است و هر روز به تعداد زن و شوهرهایی که بی هیچ  علا قه ای در کنار هم زیر یک سقف زندگی می کنند افزوده می شود.
این استاد دانشگاه معتقد است: علت پیدایش طلا ق عاطفی در بین زوج ها این است که طرفین شناخت درستی از اصول معنوی و ابعاد درونی طرف مقابل ندارند به این صورت که یک دختر و پسر جوان وارد یک زندگی مشترک می شوند بدون این که حتی شناخت درستی در مورد روحیات جنس مخالف داشته باشند و این مقوله باعث می شود که چنین زوج هایی در زندگی موفق نشوند و زندگی را در ابعاد ظاهری  و فیزیکی در نظر بگیرند و مولوی عزیز در این باره می گوید:
ای برادر تو همه اندیشه ای
مابقی را استخوان و ریشه ای
دکتر حسن زاده با اشاره به این مطلب می گوید: متاسفانه اکثر ما در زندگی به دنبال استخوان و ریشه هستیم و نمی دانیم که استخوان و ریشه تغییرپذیر است و دایم در حال تحول! وقتی ما به  مسائل ظاهر طرف مقابل توجه می کنیم باید بدانیم که این ظاهر با یک خبر خوش شاداب می شود و با یک خبر بد در  هم می ریزد و باید به یاد داشته باشیم که  ابعاد وجودی فیزیکی روز به روز در حال تغییر است. سلول های جسمی هر روز در حال تغییر و تحول هستند و کم کم پیری را به دنبال خواهد داشت و اگر ما بخواهیم فقط به مسائل ظاهری و فیزیکی طرف مقابل توجه کنیم طبیعتا کم کم قافیه را می بازیم.

بهانه گیری ها از کجا شروع می شود

وی گفت: از آن جا که اکثر زن و شوهرها شناخت درستی از خود پیدا نکرده اند و ماهیت خود را به خوبی نمی شناسند برای رسیدن به  هدفی که نمی دانند چیست به دنبال بهانه می گردند و به هر دری می زنند تا به خواسته روحیشان برسند. تغییر و تحول در خانه و تزیینات خانه، جنگ و دعوای خانوادگی و... از آن جمله اند.
تمام این جنگ اعصاب ها به این دلیل است که فرد به دنبال خودش می گردد و چون خود را نمی یابد روز به روز بهانه گیر تر می شود.

چگونه خود را پیدا کنیم

دکتر حسن زاده بر این باور است که برای رفع مشکلا ت اول باید خود را بشناسیم و تنها راه شناختن خود تفکر است.
دکتر می گوید: برتری انسان نسبت به سایر جانداران تفکر اوست. وقتی ما تفکر می کنیم لا یه های مغزمان باز می شود و وقتی لا یه های مغز باز شود، در کوچه باغ های درونی ما به صورت اتوماتیک  وار به روی ما گشوده می شود و ما می توانیم به درون خود سفر کنیم و ماهیت خود را از درون کشف کنیم.
این استاد دانشگاه معتقد است: وقتی که ما ماهیت خود را کشف کنیم خواهیم دانست کیستیم و چیستیم و چگونه باید باشیم.
دکتر حسن زاده گفت: حدود 7-8 سال پیش آماری در مورد طلا ق عاطفی در ایران وجود داشت که نشان می داد آمار افرادی که بدون هیچ گونه مهر و محبتی در کنار هم زندگی می کنند حدود 78 درصد است که این رقم در حال حاضر افزایش یافته.
وی می گوید: طلا ق عاطفی ربطی به سن و سال ندارد و نمی توان گفت در بین کدام رنج سنی این پدیده نامبارک بیشتر رخ می دهد اما آن چه مسلم است در ازدواج هایی که طی
17-18 سال گذشته تا کنون رخ داده طلا ق عاطفی بیشتر  رخ داده است  و این مسائل به سختی زندگی و آب و نان ربطی ندارد و همه اینها بر می گردد به این که جوانهای امروزی شناخت درستی از خود  و طرف مقابل خود ندارند و این مسئله به دلیل این است که پدر و مادرهای دیروز، معنای زندگی را به فرزندانشان که جوانان امروز هستند به خوبی نیاموخته اند و جوانها در یک نگرانی به سر می برند. جوانها بیشتر از آن که نگران واقعیت زندگی و خوشبختی و آرامش باشند نگرانی های اقتصادی و تحصیلی و... دارند و  این امر  درون آنها را آشفته کرده در نتیجه این آشفتگی به زندگی آنها وارد می شود و انرژی منفی را در فضای خانواده پخش می کند. این روانشناس افزود: این مسئله عدم اعتماد به نفس و خودباوری را در جوانها ایجاد می کند و نتیجه بعدی آن کاهش آمار ازدواج است چرا که این هیجانات منفی دیدگاه جوانان را نسبت به زندگی تغییر می دهد و آن دسته از جوانان که اقدام به ازدواج می کنند نیز از زندگی  مشترک خود آنچنان که باید و شاید لذت نمی برند.
این ازدواج ها خواسته های روحی طرفین را ارضا نمی کند و همواره یک دلهره نهفته در این ازدواجها به چشم می خورد و این دلهره ها  سر منشا یک سری حرکات و رفتار منفی می شود و وقتی چنین رفتاری پیش میآید به اصطلا ح «تو ذوق طرف مقابل می خورد» و طلا ق  عاطفی ایجاد می شود.
دکتر حسن زاده می گوید: آنچه در ازدواج اصل است، انگیزه با هم بودن  و نیمه پنهان را پیدا کردن و با هم عجین شدن و از من ما ساختن است و این اصل 90 درصد در زندگی زناشویی نقش دارد و جوانها باید این اصل را پیدا کنند و بدانند که در کنار هم قرار گرفتن ماهیت های خاص خود را دارد و انگیزه های ظاهری و برونی فقط 8 درصد در موفقیت زندگی نقش دارد.

اگر همسر شما زیباترین است

دکتر حسن زاده معتقد است: اگر همسر شما از لحاظ ظاهری همه ترین ها را  داشته باشد، به عنوان مثال زیباترین چهره و قد و قامت را داشته باشد فقط می تواند 8 درصد معنای زندگی را در بر گیرد و 92 درصد باقی مانده در درون اوست.
او می گوید: عشق و علا قه و ایمان و مسائل با هم بودن  یک زوج، نگاهها  و حرکات و رفتارها همه و همه از انگیزه درونی حاصل می شود و کسانی که  به دنبال مسائل ظاهری هستند در واقع به دنبال بهانه های زندگی هستند و در زندگی این افراد طلا  خرج مطلا  می شود و کم کم جدایی روحی و روانی و عاطفی ایجاد می شود و یواش یواش دو موجود بدون احساس و سرد در کنار هم زندگی می کنند  و معمولا  فرزندانی هم به دنیا میآورند.
این استاد دانشگاه می گوید: شاید این سوال پیش بیاید وقتی عشق در بین زن و شوهری وجود ندارد پس چطور فرزندانی از آنها به وجود میآید اما  باید گفت مسائل فیزیکی و غریزی  جدای از مسائل عشقی و عاطفی است و ممکن است 2 نفر سالهای سال همدیگر را تحمل کنند اما تا آخر عمر آنچنان که باید و شاید لذتی از زندگی نمی برند. طلا ق عاطفی بدبختانه ترین حالتی است که ممکن است در زندگی یک زوج ایجاد شود.
این مشاور در ادامه گفت: اصل رفتار ما از ماهیت انگیزه نشات می گیرد. انگیزه ایده های خلا ق به وجود می آورد و ایده های خلا ق جوانه های درخت زندگی هستند.
او می گوید: انسان موجودی است فراتر از کل کائنات یعنی اگر کل کائنات را یک طرف قرار دهیم و یک انسان را در طرف دیگر، آن یک انسان با کل کائنات و آنچه در زمین و آسمان است برابری می کند.
بنابراین انسان که وجودش با کل کائنات برابری می کند نمی تواند خود را با خانه و ماشین و مادیات سرگرم کند  چرا که روح انسان بلند پرواز تر و تشنه تر از این حرف هاست.
دکتر حسن زاده ادامه داد: خیلی از افراد  هستند که از نظر مادی در رفاه کامل به سر می برند اما شب ها با قرص خواب می خوابند و روزها با داروی آرام بخش خود را آرام می کنند.
وی معتقد است: اگر ما نیازها را در وجود خودمان پرورش دهیم خود به خود انگیزه ها را در وجود ما بیدار می کنند  بنابراین ما نباید نیازها را در وجود خود سرکوب کنیم.
دکتر حسن زاده بر این عقیده است که در جامعه ما مسائل زناشویی،  مسائلی پشت پرده و پنهانی هستند و پدر و مادرها به فرزندانشان  نمی آموزند که در پشت صحنه زندگی چه می گذرد و معمولا  تصور  با هم بودن یک زوج را هم در ذهن خود می کشیم و حتی به خود اجازه نمی دهیم به این مسائل فکر کنیم چه برسد به اینکه بخواهیم راجع به آنها صحبت کنیم.
وی می گوید: مسائل زناشویی باید تبدیل به یکی از واحدهای معنایی زندگی شود و همانطور که ما راجع به ویتامین های غذا و انواع و اقسام لباس ها می دانیم راجع به مسائل زناشویی نیز آموزش ببینیم و این مسائل را در دبیرستان ها و دانشگاه ها خیلی وسیع تر از آنچه امروز تدریس می شود، آموزش داده شود تا شاهد حجم وسیع طلا ق های عاطفی و محضری که بر اثر ناآشنایی زوج ها با مسائل زناشویی است نباشیم.
او گفت: بسیاری از افرادی که برای مشاوره به من مراجعه می کنند و از مشکلا ت اخلا قی و بدخلقی همسر نالا ن هستند نمی دانند که ریشه اصلی اختلا فاتشان ناآشنایی آنها با مسائل زناشویی است.
این مشاور و روانشناس ادامه داد: متاسفانه اکثر زن و شوهرهای جامعه ما پس از سال ها زندگی مشترک و تحمل همدیگر هیچ اطلا ع درستی از مسائل جنسی ندارند و تصور می کنند زندگی همان است که آنها تجربه می کنند و روش دیگری برای ارتباط وجود ندارد و همه مردم به همین روش زندگی مشترک دارند.
او می گوید: ما شرقی ها انسان های شریف و ماخوذ به حیایی هستیم و تصور می کنیم مسائل پنهانی و پشت پرده زندگی باید همیشه مسکوت باقی بماند و چنانچه مشکلی هم در این زمینه  وجود دارد نباید مطرح شود تا مبادا پرده حجب و حیای بین طرفین فرو ریزد.

با همسرتان طور دیگری صحبت کنید

دکتر حسن زاده می گوید: اکثر زوج های ما حتی نمی دانند که طرز نگاه کردن و صحبت کردن با همسر باید به گونه ای خاص باشد نه به آن روشی که با همه افراد صحبت می کنیم.
این در حالی است که اکثر زن و شوهرها در طول روز حتی یکبار هم به صورت هم نگاه نمی کنند و حرف تازه ای برای گفتن ندارند و بسیاری مواقع پیش می آید که زن و شوهرها با هم به پارک می روند و ساعت ها کنار هم می نشینند  اما دریغ از کلمه ای حرف که بین آنها رد و بدل شود. در نتیجه دو موجود شریف و بی گناه قربانی این ندانم کاری ها می شوند و فرزندانی که در فضای چنین خانواده ای رشد می کنند با لطمات جبران ناپذیری به لحاظ روحی مواجه می شوند.
او افزود: وقتی مسائلی این چنینی بین زوج های جوان پیش می آید نمی توان گفت که آنها می توانند روی کمک های فکری پدر و مادرهایشان حساب کنند، چرا که بین پدر و مادرها و فرزندان جامعه ما حریم خاصی وجود دارد و اگر به فرض مادری بخواهد دخترش را در مورد مسائل زناشویی راهنمایی کند فقط به مسائل بسیار سطحی و سربسته و روبنایی می پردازد. از طرفی متاسفانه مراجعه به مشاور در جامعه ما جا نیفتاده و مردم تصور می کنند که اگر کسی به مشاور مراجعه کند  دیوانه است! در رادیو و تلویزیون هم به هیچ وجه در مورد مسائل زناشویی آموزشی داده نمی شود در نتیجه نهفته ماندن این مسائل در پشت پرده، مشکلا تی را ایجاد خواهد کرد که یکی از آنها طلا ق عاطفی است.

از دوستان خود مشورت نگیرید

دکتر حسن زاده گفت: معمولا  دخترها و پسرهای جوان مجرد از دوستان متاهل خود در مورد کیفیت زندگی مشترک سوال می کنند و می خواهند از تجربیات آنها استفاده کنند این در حالی است که هر فرد زندگی را از دیدگاه خود می بیند. به فرض اگر یک مرد جوان متاهل از زندگی زناشویی خود رضایت نداشته باشد طبیعتا دوستانش را تشویق می کند که هرگز ازدواج نکنند، این مساله در مورد خانم های متاهل هم صدق می کند بنابراین اگر از یک خانم متاهل بخواهیم که خصوصیات ذهنی مردان را برای ما توصیف کند، بدون شک او خصوصیات همسر خود و عکس العمل های او را در شرایط مختلف بیان می کند بنابراین طبق نظر و تجربه دوستانتان ازدواج نکنید. چرا که اکثر افراد متاهل بعد احساسی قضیه را در نظر می گیرند یا فقط منفی ها را بیان می کنند یا مسائل مثبت را غیرکارشناسانه مطرح می کنند.
دکتر حسن زاده بر این باور است که عشق زمانی از پناهگاه خود بیرون می آید که صلح و صفا بر زندگی زوج ها حاکم شود و تا زمانی که آرامش در زندگی زوج ها به وجود نیاید عشق از مخفیگاه خود خارج نمی شود.

امان از دخالت  اطرافیان

وی می گوید: یکی دیگر از مسائلی که طلا ق عاطفی را به همراه می آورد دخالت کردن و دخالت دادن اطرافیان است. به عنوان مثال وقتی یک نوعروس به محض رخ دادن یک مشکل در زندگی زناشویی اش آن را از سیر تا پیاز برای دوست یا مادر و خواهرش تعریف می کند طبیعی است آنها با برداشت هایی که خود از زندگی داشته اند نوعروس را راهنمایی خواهند کرد و مشکلا ت بعدی ایجاد خواهد شد.
دکتر حسن زاده معتقد است: زمانی که زن و شوهر خود  بر معنای زندگی مشترکشان حاکم باشند صلح و صفا زودتر حاکم خواهد شد و عشق زودتر از مخفیگاه خود خارج خواهد شد.
دکتر می گوید: دو نفر که با هم ازدواج کرده اند بهتر از هر شخص دیگری همدیگر را می شناسند. یعنی همسر یک شخص او را بهتر از پدر و مادرش می شناسد بنابراین هیچ کس نمی تواند بهتر از خود زن و شوهر مشکلا ت آنها را حل کند.

دعوای زناشویی اصلا  بد نیست

دعوای زن و شوهری از قدیم الا یام معروف بوده و ضرب المثل هایی هم در این زمینه وجود دارد، قدیمی ها می گویند: «زن و شوهر دعوا کنند، ابلهان باور کنند» یا «زندگی زناشویی مثل هوای بهار است یک لحظه آفتابی و یک لحظه بارانی».
دکتر حسن زاده می گوید: دانشمندی گفته که اگر در زندگی زن و شوهری دعوا و بگوومگو  رخ ندهد آن زن و شوهر باید بلا فاصله  از  هم جدا شوند چرا که داد و فریاد کردن و دعوا باید در زندگی زن و شوهر وجود داشته باشد، به خصوص در سال های اول زندگی چرا که 2 انسان از 2 فرهنگ مختلف  و 2 عقیده و موقعیت جداگانه در کنار هم قرار می گیرند و ادغام شدن این دو در کنار هم سر و صداهایی را به همراه خواهد داشت.
این استاد دانشگاه ادامه می دهد: ممکن است در داد و فریادهای بین زن و شوهر عبارات ناخوشایند و نامناسبی از سوی طرفین ایجاد شود. مثلا  تا دیروز طرفین ادعا می کردند که عاشق هم هستند اما در دعوا می گویند که از همسر خود متنفر هستند اما زن و شوهرها نباید این حرف ها را باور کنند چون این حرف ها و بگومگوها مانند سر و صدای  رعد و برق هستند که باران رحمت را در پی دارند. بنابراین زن و شوهر باید در پس هر دعوا در انتظار باران رحمت باشند و فورا چمدان خود را جمع نکنند و عازم خانه مامان جون نشوند!

بعد از دعوا

دکترمی گوید: اگر دلتان می خواهد بعد از دعوا از خانه بیرون بروید هیچ اشکالی ندارد حتی اگر خیلی عصبانی هستید می توانید در را هم محکم بکوبید بعد به پارک بروید و کمی قدم بزنید و بعد از یکی دو ساعت که اعصابتان آرام شد و  فشارهای روحی و روانی و عاطفیتان کاهش یافت دوباره به خانه بیایید. در این صورت دو حالت وجود دارد یا در وهله اول با لبخند همسر خود مواجه خواهید شد یا مدتی در سکوت سپری خواهد شد و خود به خود آشتی شیرینی و لذت بخشی پیش خواهد آمد.
اما با تمام این حرف ها دکتر می گوید: سعی کنید مدت طولانی با هم قهر نکنید چرا که طولانی شدن قهر زن و شوهر باعث می شود فاصله ای بین آنها ایجاد شود و این فاصله ها می تواند مقدمه ای برای ایجاد طلاق عاطفی شود.
او می گوید: بهترین قالبی که می تواند در زندگی زناشویی ایجاد شود سکوت به موقع است. اگر ما یاد بگیریم که به موقع سکوت کنیم و در سکوت خود بیندیشیم که چگونه سخن بگوییم مسلما جملات زیبا و متفکرانه ای را بیان خواهیم کرد چون در هنگام سکوت اتم ذهن شکافته می شود و جملات زیبایی شکل می گیرد.
دکترحسن زاده معتقد است: لزومی ندارد زن و شوهر وقتی به هم می رسند جزئیات تمام اتفاقاتی که در طول روز برایشان پیش آمده برای هم تعریف کنند چرا که ما برای ادای یک کلمه نیازمند صرف انرژی فراوان هستیم، حال تصور کنید که بخواهیم دائم انرژی خود را صرف صحبت های غیرضروری کنیم.
او می گوید: یکی از مسائلی که باعث می شود ما خیلی راحت ماهیت خود را ببازیم و شخصیت خود را بفروشیم این است که باری به هر جهت حرف می زنیم. گاهی اوقات در سکوت می توان نگاهی عاشقانه به همسر انداخت که به اندازه چندین دوستت دارم ارزش دارد.

کتاب زندگی خود را تند تند ورق نزنید

دکتر حسن زاده معتقد است: یکی از مسائل مهمی که باعث ایجاد طلاق عاطفی می شود این است که بعضی از زوج ها در مورد روابط زناشویی با افراط و تفریط مواجه شده و گاهی مواقع پیش می آید که اصطلاحا از آن طرف پشت بام می افتند. به عنوان مثال وقتی دو جوان ازدواج می کنند پس از عقد تمام پرده های حقیقت وجود خود را می کشند و می خواهند یک روزه تمام هنرهایی که در وجود خود دارند را به طرف مقابل ارائه دهند این در حالی است که همسران همیشه باید در زندگی حرف تازه ای برای گفتن داشته باشند و هر روز هنر جدیدی را برای هم رو کنند به طوری که حتی پس از گذشت 30 سال از زندگی مشترک مسائل تازه ای برای بازگو کردن داشته باشند.
وی می گوید: اصولا انسان ها تنوع طلبند و این تنوع طلبی در آقایان بیشتر است لذا این هنر خانم هاست که با ظرافت و درایت خود در همه شئون زندگی تنوع ایجاد کنند و همواره همسر خود را غافلگیر کنند.

فکر کنید که همسر شما بهترین مخلوق است

او بر این باور است که زن و شوهر ها باید همواره در زندگی به دنبال خلاقیت های نو باشند این در حالی است که متاسفانه اکثر زن و شوهرها آنقدر خود را غرق در مسائل حاشیه ای می کنند که هیچ انرژی برای این مسائل باقی نمی ماند در حالی که 90 درصد انرژی یک زوج باید صرف خلاقیت برای بهبود زندگی زناشویی شود.
دکتر خطاب به همسران می گوید: وقتی همسر شما از سر کار به منزل باز می گردد باید اینطور تصور کنید که بهترین موجود خلقت جهان به سراغ شما خواهد آمد یعنی باید آنقدر به همسرتان ایمان داشته باشید که او را بهترین موجود در بین مخلوقات خدا ببینید و به این فکر کنید که خداوند چقدر شما را دوست داشته که چنین کسی را نصیب شما کرده بنابراین تمام همسران باید این باور را در ضمیرشان کشت کنند تا در آینده رشد کند و به تمام وجودشان ریشه بدواند تا از شکوفه های زیبا و میوه های خوش رنگش بهره ببرند.

با هم بازی کنید

این روانشناس بر این باور است که زندگی زناشویی نباید یک شکل رسمی و جدی به خود بگیرد بلکه زندگی زناشویی باید سرشار از خلاقیت و بازی باشد و زن و شوهر باید مانند دوران کودکی بازی های مختلف را تجربه کنند تا بدانند کدام بازی زندگی آنها را بیشتر خرسند می کند تا همواره از آن تکنیک ها استفاده کنند.
دکتر می گوید: وقتی تصورتان نسبت به همسرتان مثبت باشد، تمام وجود شما سرشار از انرژی مثبت خواهد شد و هر کس شمارا ببیند شور زندگی را در چشمان شما درک خواهد کرد.

چطور همسرمان را بشناسیم؟

دکتر حسن زاده گفته بود که اولین گام موفقیت و خوشبختی در زندگی زناشویی شناخت طرف مقابل است، حالا او راه های شناخت را توضیح می دهد و می گوید: شناخت این نیست که ما یک گوشه بنشینیم و طرف مقابل را نگاه کنیم و بخواهیم او را بشناسیم چرا که همسر ما هم مثل هر آدم دیگری دو دست و دو پا و دو چشم و دو گوش دارد.
این که نشد شناخت! و نیازی به انرژی ندارد و می توان ظرف یک هفته زندگی تمام رفتارهای ظاهری همسر را درک کرد!
وی معتقد است: نمی توان با جملات و رفتارهای مختلف  عکس العمل همسر را دید و تصور کرد که اینها راه های شناخت اوست. ما موش آزمایشگاهی برای خود استخدام نکرده ایم که هر بار رفتاری نشان دهیم تا ببینیم عکس العمل او چیست؟ یک همسر باهوش با آرامش و عشق خود می تواند روان طرف مقابل را آنقدر مشغول کند، او را با مهر و محبت و عاطفه بمباران کند که او ناخودآگاه گوهر وجود خود را ظاهر کند.
این استاد دانشگاه می گوید: نمی توانیم بدون هیچ ارائه هنری از همسرمان توقع داشته باشیم که برای مان هنرنمایی کند.

همسر خود را به صورت یک فرمانروا ببینید

دکتر حسن زاده می گوید: در زندگی باید مثل آب جویبار روان بود یعنی وقتی یک مرد از خانه خارج می شود افکار همسرش را عقیم نگذارد. برای روح تشنه  او یک یادگار به جا بگذارد یک لبخند، یک نگاه عاشقانه یا یک بوسه. چرا که انسان ها از یک لحظه بعد خود بی خبرند شاید این خارج شدن از خانه بی بازگشت باشد.
همواره در حین جدا شدن از همسر به گونه ای جدا شوید که گویا دیگر او را نخواهید دید، این مساله باعث می شود برای بازگشت شما میراثی باقی بماند.
او گفت: طوری با همسر خود رفتار کنید که انگار او فرمانروای شهر زندگی شماست و به گونه ای با او خداحافظی کنید که انگار چند ساعتی از محضر ملکه زندگی خارج می شوید در این صورت است که با هورمون عشق خانه را ترک خواهید کرد و وقتی مرد با دل خوش از خانه بیرون برود می تواند کوه را از جا بکند و اینجاست که برکت وارد زندگی می شود.
دکتر می گوید: در طول روز به همسر خود زنگ بزنید و طی این تماس های تلفنی از هم گله نکنید برای گله کردن وقت بسیار است.

نقش خانم ها پررنگ تر است

دکتر بر این باور است که خانم ها در زیباتر کردن زندگی نقش مهمتری دارند چرا که خداوند هنرهای همسرداری را در وجود خانم ها بیشتر از آقایان گنجانده، بنابراین خانم ها باید هنر وجود خود را کشف کنند و آن را پرورش دهند.  خانم ها باید کاری کنند که مثل آب جوبیار در روان همسرشان جاری شوند.

حساب کشی نکنید

دکتر حسن زاده یک نصیحت دارد و آن این است که با همسرتان مقابله به مثل نکنید و با خود نگویید «مگر او فلان کار را برای من انجام می دهد که من برای او انجام دهم؟!» شما پیش قدم شوید و با رفتار خود به او آموزش دهید.
او معتقد است: اگر همسران با روانشناسی هم آشنا باشند هیچ گاه طلاق عاطفی در زندگی آنها رخ نخواهد داد و کنترل ذهن و معیارهای وجود همسر شما به دست شما خواهد افتاد و شما می توانید روح همسرتان را در جهت تعالی تسخیر کنید و همچون دو کبوتر سفید تا اوج آسمان عشق پرواز کنید و این مساله هیچ خرجی برایتان نخواهد داشت، کافی است کمی فکر کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 با اینکه سن و سالی از دایی حسن و زن دایی شهناز می گذشت اما هیچ کس به یاد نمی آورد که آن ها را در صلح و آرامش دیده باشد.
دعوای زناشویی آن ها  تمامی نداشت و فقط ترس از حرف مردم آن ها را به زور در کنار هم نگه داشته بود و همه می دانستند که آن ها مدت هاست که به قول خودشان همدیگر را تحمل می کنند.
طلا ق عاطفی مساله ای نیست که بتوان به  سادگی از کنار آن گذشت و نادیده اش گرفت چرا که یک جدایی خاموش است که به جان زوج ها افتاده و زندگیشان را از درون می سوزاند. متاسفانه تعداد زن  و شوهرهایی که در زیر یک سقف زندگی می کنند اما مدت هاست که دل هایشان از هم دور شده کم نیست.
دکتر علی اکبر حسن زاده را بارها در برنامه به خانه بر می گردیم دیده ایم.  این روانشناس علت های ایجاد طلا ق عاطفی و راه های جلوگیری از آن را به زیباترین شکل بیان کرده که از نظرتان می گذرد.
دکتر علی اکبر حسن زاده می گوید: طلا ق  عاطفی در جامعه ما روز به روز  در حال گسترش است و هر روز به تعداد زن و شوهرهایی که بی هیچ  علا قه ای در کنار هم زیر یک سقف زندگی می کنند افزوده می شود.
این استاد دانشگاه معتقد است: علت پیدایش طلا ق عاطفی در بین زوج ها این است که طرفین شناخت درستی از اصول معنوی و ابعاد درونی طرف مقابل ندارند به این صورت که یک دختر و پسر جوان وارد یک زندگی مشترک می شوند بدون این که حتی شناخت درستی در مورد روحیات جنس مخالف داشته باشند و این مقوله باعث می شود که چنین زوج هایی در زندگی موفق نشوند و زندگی را در ابعاد ظاهری  و فیزیکی در نظر بگیرند و مولوی عزیز در این باره می گوید:
ای برادر تو همه اندیشه ای
مابقی را استخوان و ریشه ای
دکتر حسن زاده با اشاره به این مطلب می گوید: متاسفانه اکثر ما در زندگی به دنبال استخوان و ریشه هستیم و نمی دانیم که استخوان و ریشه تغییرپذیر است و دایم در حال تحول! وقتی ما به  مسائل ظاهر طرف مقابل توجه می کنیم باید بدانیم که این ظاهر با یک خبر خوش شاداب می شود و با یک خبر بد در  هم می ریزد و باید به یاد داشته باشیم که  ابعاد وجودی فیزیکی روز به روز در حال تغییر است. سلول های جسمی هر روز در حال تغییر و تحول هستند و کم کم پیری را به دنبال خواهد داشت و اگر ما بخواهیم فقط به مسائل ظاهری و فیزیکی طرف مقابل توجه کنیم طبیعتا کم کم قافیه را می بازیم.

بهانه گیری ها از کجا شروع می شود

وی گفت: از آن جا که اکثر زن و شوهرها شناخت درستی از خود پیدا نکرده اند و ماهیت خود را به خوبی نمی شناسند برای رسیدن به  هدفی که نمی دانند چیست به دنبال بهانه می گردند و به هر دری می زنند تا به خواسته روحیشان برسند. تغییر و تحول در خانه و تزیینات خانه، جنگ و دعوای خانوادگی و... از آن جمله اند.
تمام این جنگ اعصاب ها به این دلیل است که فرد به دنبال خودش می گردد و چون خود را نمی یابد روز به روز بهانه گیر تر می شود.

چگونه خود را پیدا کنیم

دکتر حسن زاده بر این باور است که برای رفع مشکلا ت اول باید خود را بشناسیم و تنها راه شناختن خود تفکر است.
دکتر می گوید: برتری انسان نسبت به سایر جانداران تفکر اوست. وقتی ما تفکر می کنیم لا یه های مغزمان باز می شود و وقتی لا یه های مغز باز شود، در کوچه باغ های درونی ما به صورت اتوماتیک  وار به روی ما گشوده می شود و ما می توانیم به درون خود سفر کنیم و ماهیت خود را از درون کشف کنیم.
این استاد دانشگاه معتقد است: وقتی که ما ماهیت خود را کشف کنیم خواهیم دانست کیستیم و چیستیم و چگونه باید باشیم.
دکتر حسن زاده گفت: حدود 7-8 سال پیش آماری در مورد طلا ق عاطفی در ایران وجود داشت که نشان می داد آمار افرادی که بدون هیچ گونه مهر و محبتی در کنار هم زندگی می کنند حدود 78 درصد است که این رقم در حال حاضر افزایش یافته.
وی می گوید: طلا ق عاطفی ربطی به سن و سال ندارد و نمی توان گفت در بین کدام رنج سنی این پدیده نامبارک بیشتر رخ می دهد اما آن چه مسلم است در ازدواج هایی که طی
17-18 سال گذشته تا کنون رخ داده طلا ق عاطفی بیشتر  رخ داده است  و این مسائل به سختی زندگی و آب و نان ربطی ندارد و همه اینها بر می گردد به این که جوانهای امروزی شناخت درستی از خود  و طرف مقابل خود ندارند و این مسئله به دلیل این است که پدر و مادرهای دیروز، معنای زندگی را به فرزندانشان که جوانان امروز هستند به خوبی نیاموخته اند و جوانها در یک نگرانی به سر می برند. جوانها بیشتر از آن که نگران واقعیت زندگی و خوشبختی و آرامش باشند نگرانی های اقتصادی و تحصیلی و... دارند و  این امر  درون آنها را آشفته کرده در نتیجه این آشفتگی به زندگی آنها وارد می شود و انرژی منفی را در فضای خانواده پخش می کند. این روانشناس افزود: این مسئله عدم اعتماد به نفس و خودباوری را در جوانها ایجاد می کند و نتیجه بعدی آن کاهش آمار ازدواج است چرا که این هیجانات منفی دیدگاه جوانان را نسبت به زندگی تغییر می دهد و آن دسته از جوانان که اقدام به ازدواج می کنند نیز از زندگی  مشترک خود آنچنان که باید و شاید لذت نمی برند.
این ازدواج ها خواسته های روحی طرفین را ارضا نمی کند و همواره یک دلهره نهفته در این ازدواجها به چشم می خورد و این دلهره ها  سر منشا یک سری حرکات و رفتار منفی می شود و وقتی چنین رفتاری پیش میآید به اصطلا ح «تو ذوق طرف مقابل می خورد» و طلا ق  عاطفی ایجاد می شود.
دکتر حسن زاده می گوید: آنچه در ازدواج اصل است، انگیزه با هم بودن  و نیمه پنهان را پیدا کردن و با هم عجین شدن و از من ما ساختن است و این اصل 90 درصد در زندگی زناشویی نقش دارد و جوانها باید این اصل را پیدا کنند و بدانند که در کنار هم قرار گرفتن ماهیت های خاص خود را دارد و انگیزه های ظاهری و برونی فقط 8 درصد در موفقیت زندگی نقش دارد.
منبع:
http://daneshjoo2010.mihanblog.com

منبع:
http://vesalu.mihanblog.com

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو